تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

سبلان - شابیل - اردبیل

  بنام خدا 

  سبلان یکی از شاخص ترین قله های کشور محسوب میشود. مهمترین این شاخص ها ارتفاع (4811 متر بعنوان سومین قله مرتفع کشور)، دریاچه ای زیبا در نوک قله، آب گرم های متعدد و متنوع، طبیعت زیبا و ده ها شاخصه های دیگر و این شاخصه ها برای هر بیننده ایی جذاب خواهد بود. بنابراین تیم ما هم از این قاعده مستثنی نبوده و نیست و برای بهره مندی از این موهبت الهی که به رایگان در اختیار ما قرار داده شده است راهی سفری بیاد ماندنی و خاطره انگیز شد. 

  تیم با تعداد 15 نفر از بهترین دوستان شکل گرفت و برنامه چهار روزه چیده شد. به جهت مواجه نشدن با ترافیک صعود و امکان برخورداری از امکانات پناهگاه حرکت را روز جمعه انتخاب کردیم. بعد از تدارک وسیله نقلیه و هماهنگی مهمانسرای جهاد کشاورزی اردبیل صبح روز جمعه از فلکه کاخ به سمت اردبیل با نام و یاد خدا حرکت خود را آغاز کردیم. حرکت از گرگان با 12 نفر شروع شد و 3 نفر دیگر از دوستان قرار شد شهرک لاکوده شهرستان سلمان شهر به جمع ما اضافه شوند. پس از گذر از سواحل زیبای دریای خزر ظهر را در جوار دوستان در لاکوده بودیم. جا دارد همین جا از مهمان نوازی دوستان و همراهان خوبم آقا و خانم ماهرویان سپاسگزاری کنم.  

  در ادامه مسیر از شهرهای ساحلی و گردنه حیران گذشتیم که مسیر بسیار زیبایی بود و نهایتا ساعت حدود 10 شب به اردبیل رسیدیم. 

  شب را در مهمانسرا بسر کردیم و صبح روز شنبه بعد از صرف صبحانه به سمت مشکین شهر و سپس شابیل یکی از مسیرهای صعود حرکت کردیم. پس از رسیدن به شابیل با ماشین های لندرور به سمت پناهگاه حرکت کردیم. از مسیر پر پیچ و خم و سنگلاخی ولی زیبا با رانندگانی مسلط و مطمین به مسیر تا پناهگاه را طی کردیم. 

  با توجه به اینکه در روز کاری رسیده بودیم پناهگاه خلوت بود و ما اولین گروهی بودیم که به پناهگاه رسیده بودیم. و گروههای قبلی در حال بازگشت بودند. بعد از ما دو سه گروه دیگر هم آمدند ولی تعداد آن ها زیاد نبود. 

  دو نفر جوان هلندی قرار شد فردا صبح همراه ما صعود داشته باشند و ما را همراهی کنند که برای ما هم خالی از لطف نبود. 

  هوا خیلی خوب ولی متغیر بود گاهی صاف و گاهی ابری و مه آلود، جهت هم هواهی حدود ساعت 4 کمی ارتفاع گرفتیم ولی بدلیل مه آلود بودن زیاد از پناهگاه دور نشدیم. غروب که هوا تاریک شد باد شدیدی شروع به وزیدن گرفت که صدایش وحشتناک بود چه برسد به اینگه گرفتارش شوی ولی پس از مدتی طوفان ایستاد و هوا آرام شد. آسمان فوق العلاده پر ستاره و زیبا بود و هوا هم آن سرمای اولیه را نداشت. 

   صبح طبق برنامه ساعت 5 به سمت قله حرکت مان را آغاز کردیم گروه بهزیستی از خراسان جنوبی هم چون اولین صعودشان بود قرار شد ما را همراهی کنند بنابراین تعداد مان به 23 نفر رسید. آغاز حرکت بسیار هیجان انگیز بود و نوید صعودی موفقیت آمیز را می داد و همه افراد گروه مصمم به صعود بودند. من بعنوان راهنما و جلودار حرکت کردم و آقایان صادق نژاد و گلبینی هم بعنوان عقب دار گروه ؛ در اینجا بر خود واجب می دانم از دوست عزیز و خوبم جناب آقای مهندس صادق نژاد تشکر ویژه ایی بنمایم که تا آخرین لحظه همراه گروه بودند. 

  قدم به قدم حرکتمان را ادامه دادیم و با هر قدم به قله نزدیکتر می شدیم. سختی راه مانعی برای حرکتمان نبود بلکه ما را مصمم تر به حرکت می کرد. از روی سنگها و برفچال ها گذشتیم و دل به طوفان باد و سرما دادیم تا به قله رسیدیم. رسیدن به قله یعنی پیروزی با شکوه تیم و این میسر نبود مگر به همت و فداکاری تک تک افراد گروه ....... 

  در بالای قله دریاچه ایی زیبا مانند نگین انگشتری خودنمایی می کرد که زیبایی آن غیر قابل وصف است. آبی زلال تر از اشک چشم که با دیواری از صخره و برف و یخ احاطه شده بود. دریاچه سنبل و نماد زیبایی است و زبان از بیان آن قاصر و ناتوان است. 

  سرما همراه با باد تند و گزنده امکان توقف زیاد را به انسان نمی دهد بنابراین پس از مدتی حدود نیم ساعت توقف به سمت پناهگاه حرکت کردیم. در مسیر برگشت دریایی از گل های زیبا و متنوع شما را همراهی می کنند که گویی این آخرین بدرقه زندگی تان است. دوباره از روی برفچال ها گذر و گاهی هم سُر خوردیم. 

  حدود ساعت 4 همه افراد گروه بسلامت به پناهگاه رسیدند و این جای شکر و سپاسگذاری دارد. و باید خداوند را شاکر باشیم که به ما فرصت دیدن این زیبایی ها را داد. 

  پس از کمی استراحت مجدداً ساعت 5 به سمت شابیل با همان وسایل نقلیه حرکت کردیم. پس از رسیدن همگی رفتیم استخر آب گرم که واقعا برایمان لازم بود. برنامه با صرف شام و رفتن به مهمانسرا جهت استراحت ادامه پیدا کرد. 

  صبح روز دوشنبه به سمت گرگان حرکتمان آغاز شد. مسیر برگشت هم برایمان بسیار زیبا بود بخصوص گردنه حیران که زمان آمدن هوا تاریک بود و ندیده بودیم . 

  سفر چهار روزه ما به خیر و خوشی گذشت و من از اجرای برنامه بسیاز خوشحال و خرسندم و امیدوارم که همراهان من هم از این سفر راضی و خشنود باشند. من تمام تلاشم را کردیم آنچیزی که برنامه ریزی کرده بودم به خوبی انجام شود و امیدوارم چنانچه قصور و کوتاهی از جانب اینجانب صورت گرفته باشد مرا ببخشند و از طرفی هم مطمین هستم تمام دوستانم بزرگوارند و من را خواهند بخشید. در پایان از همراهی و همدلی تک تک دوستان سپاسگزاری می کنم و امیدوارم در برنامه های آتی هم بتوانم آن ها را همراهی کنم. به امید دیداری دوباره.   

  شرکت کنندگان: 

  آقای صادق نژاد ، اختر مقصودلو ، شبیر بصیری، صاحب امیر پور، محمود محمدی، زهرا مراد مند ، محمد جرجانی ، یوسفعلی سنچولی ، خانم منصوری ، مهدی دری ، هوشنگ ماهرویان ، خانم فرح دهرویه ، موسی گلبینی ، حسن سنگدوینی و حبیب اله طاشی

  اطلاعات صفر برای دوستانی که قصد صعود دارند. 

  وسیله نقلیه هیوندا برای چهار روز 18 میلیون ریال 

  مدت زمان از گرگان تا اردبیل حدود 16 ساعت 

  فاصله اردبیل تا شابیل حدود 100 کیلومتر 

  هزینه هر نفر با لندرور 160 هزار ریال  رفت و 160 هزار ریال برگشت 

  هزینه هر اتاق در پناهگاه هر شب یک میلیون ریال 

  هزینه استخر به ازای هر نفر 70 هزار ریال


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ سه شنبه 5 مرداد 1395 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , , , , ,

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز سه شنبه 2 آبان 1396

 • تعداد وبلاگ :55487
 • تعداد مطالب :161576
 • بازدید امروز :81743
 • بازدید داخلی :5621
 • کاربران حاضر :117
 • رباتهای جستجوگر:390
 • همه حاضرین :507

تگ های برتر